Re: kuoleman pelko
Kirjoittaja:
Maija Mäkelä
()
Päiväys: marraskuu 02, 2004 01:51
Eikös ole aika mielenkiintoista, että kuolemanpelko ajaa itsemurhaan tai sen yritykseen. Itselläni eivät tuhoisat ajatukset alkaneet kuolemanpelosta, syyt olivat aivan toisenmoiset. Muistan vielä sen hetken ja paikan, kun koiraa ulkoiluttaessa havahduion huomaamaan, että itsemurha on ihan oikeasti yksi vaihtoehto, mutta sitä ei tarvitse tehdä tänään.
Oikeastaan tuon kristallisen ajatuksen jälkeen olen ollut vapaa tuosta tuhoisasta ajatuksesta, joka on niin kovin turha, sillä jpoka tapauksessa se kuolema tulee.Kuitenkin ennen sen kohtaamista voi kokea monta jännittävää asiaa, voi vaikkapa opiskella suggestoterapeutiksi.
Menneinä vuosina ihmettelin monesti elämäni vaikeutta ja syitä siihen, Nyt tajuan tuon läpikäymäni tuskan tarpeellisuuden: Kun asiakas kertoo ahdistuksestaan tai masennuksestaan tai ylipäänsä elämän vaikeudesta niin tiedän, totisesti tiedän, mistä hän puhuu.
Kaikella on tarkoituksensa, uskoo Mäkelä Maija Turust´